Rodzaje papieru – wymiary, gramatura i klasy

- Categories : FIRMA , SZKOŁA

Papier jest niezbędny zarówno na co dzień, jak i w pracy. Może być jednak bardzo różnorodny – zarówno pod względem wymiarów, jak i gramatury czy klasy. Sprawdź zatem różne rodzaje papieru i w ten sposób dokonaj zakupu takiego, który sprawdzi się idealnie w Twoim biurze, domu czy w szkole!

Wymiary papieru

Papier jest niezbędny zarówno na co dzień, jak i w pracy. Może być jednak bardzo różnorodny – zarówno pod względem wymiarów, jak i gramatury czy klasy. Sprawdź zatem różne rodzaje papieru i w ten sposób dokonaj zakupu takiego, który sprawdzi się idealnie w Twoim biurze, domu czy w szkole!

To jednak nie wszystko. Na rynku dostępne są również formaty B i C. Te pierwsze dotyczą papieru używanego w branży drukarskiej, zaś C to wymiary kopert.

Format papieru     

Wymiary (w milimetrach)

A0

841 x 1189

A1

594 x 841

A2

420 x 594

A3

297 x 420

A4

210 x 297

A5

148 x 210

A6

105 x 148

A7

74 x 105

A8

52 x 74

A9

37 x 52

A10

26 x 37

Gramatura papieru

Papier możemy podzielić także pod kątem gramatury, a więc masy 1 m2 wyrobu. Im jest ona większa, tym z grubszym papierem mamy do czynienia. Podział w tym wypadku jest następujący:

  • gramatura do 25 g/m2 to cienka i chłonna bibuła, którą wykorzystuje się do tworzenia różnego rodzaju ozdób, artykułów higienicznych albo bibułek do papierosów;
  • gramatura od 25 do 160 g/m2 to papier właściwy, a więc ten, który stosujemy na co
  • dzień – sprawdza się do wielu celów, w tym druku;
  • gramatura do 160 do 315 g/m2 to gruby karton, który jest wytrzymały i dlatego służy do produkcji opakowań czy okładek książek;
  • gramatura od 315 g/m2 to bardzo gruba tektura, która dzięki bardzo wysokiej odporności na uszkodzenia stosowana jest do produkcji trwałych opakowań czy przekładek.

Warto w tym miejscu dodać, że papier możemy podzielić także ze względu na strukturę – pod tym względem wyróżniamy między innymi bibułę, brystol, karton, papier bezdrzewny i drzewny, papier kredowy, preszpan czy tekturę.

Klasa papieru

Papier dzielimy także na klasy, które stanowią wyznacznik jego jakości. Jest ich 10, a każda posiada określone cechy, dlatego warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

  • Klasa 1 i 2 – dotyczy papieru z najwyższej półki jakościowej, który odznacza się przede wszystkim bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi, dzięki czemu stosowany jest np. do produkcji ważnych dokumentów.
  • Klasa 3 – to papier celulozowy, który cechuje wysoka jakość i który ze względu na dużą trwałość (nawet po wielu latach przechowywania) idealnie nadaje się np. do produkcji zeszytów czy książek.
  • Klasa 4 – to papier małodrzewny, który pod względem jakości przypomina nieco ten z klasy 3 i również jest wytrzymały. Dzięki temu stosuje się go np. do produkcji druków specjalnych.
  • Klasa 5 i 6 – należą do nich papiery o nieco mniejszej, ale wciąż dobrej trwałości, które można przechowywać przez dłuższy czas, dlatego nadają się np. do produkcji książek.
  • Klasy od 7 do 10 – w tych klasach znajdują się papiery drzewne, których jakość jest dużo niższa i dlatego wykorzystuje się je np. do produkcji gazet.

Jeżeli chcesz zainwestować w wysokiej jakości papier i zyskać możliwość wyboru spośród wielu jego rodzajów – zapraszamy do sprawdzenia oferty Papiernicza.pl. Zapewniamy dostęp do najlepszych produktów oraz możliwość zakupu w hurtowych cenach!

Share this content

Dodaj komentarz