Ergonomia nauki w domu Twojego dziecka - o co należy zadbać?

- Categories : DOM , SZKOŁA

Rozpoczęcie przez dziecko edukacji szkolnej to wiele wyzwań – nie tylko dla malucha, ale również dla Ciebie. Musisz przede wszystkim zapewnić swojej latorośli odpowiednie warunki do nauki oraz dać mu komfort, którego potrzebuje, by rozwijać się prawidłowo. Kluczem do sukcesu jest ergonomia nauki w domu – sprawdź, jak urządzić funkcjonalną i wygodną przestrzeń do zdobywania wiedzy, dzięki której Twoje dziecko będzie robiło ciągłe postępy w szkole!

Ergonomiczne stanowisko do nauki

Urządzając dziecku stanowisko do nauki, powinieneś pamiętać przede wszystkim o tym, by podczas wykonywania swoich zadań przyjmowało prawidłową postawę ciała. To bardzo istotna kwestia, która będzie miała wpływ nie tylko na komfort malucha, ale również ograniczy rozwój rozmaitych dolegliwości w przyszłości.

Warto pamiętać o tym, by dziecko podczas odrabiania lekcji:

  • miało proste plecy i mogło swobodnie oprzeć odcinek lędźwiowy oraz dolny piersiowy kręgosłupa;

  • mogło dotykać podłoża całymi stopami i posiadało nogi zgięte pod kątem 90 stopni;

  • było w stanie oprzeć ręce na blacie i uginać je pod kątem 90 stopni;

  • miało głowę nieznacznie pochyloną bezpośrednio nad blatem.

Co więcej, upewnij się, że odległość oczu dziecka od końca długopisu wynosić będzie około 30 cm i że będzie mogło ono swobodnie rozprostować nogi pod biurkiem. Wszystko to sprawi, że odrabianie lekcji będzie wygodne nawet przez kilka godzin.

Wysokiej jakości biurko i fotel

Dbając o ergonomię nauki dziecka, nie można zapominać o zakupie odpowiedniego biurka i fotela. To pierwsze powinno posiadać regulowaną wysokość blatu (optymalna to około 60-70 cm, w zależności od wzrostu dziecka), a także kąt nachylenia (do czytania jest to 30 stopni, zaś pisania i rysowania 15). Pamiętaj również o tym, by blat był wystarczająco długi i szeroki, a samo biurko posiadało szuflady i szafki na książki czy akcesoria szkolne.

Kluczową rolę odgrywa także fotel, który powinien być wygodny i wykonany z wysokiej jakości komponentów, by mógł służyć dziecku przez wiele lat. Zadbaj przede wszystkim o to, by posiadał komfortowe siedzisko, regulowane oparcie oraz podłokietniki. Kupuj tylko takie, w których możesz zmieniać wysokość – dzięki temu maluch dopasuje tę idealną, a samo krzesło będzie „rosło” razem z nim.

Odpowiednie artykuły szkolne

Aby dziecko mogło rozwijać się i wykonywać swoje obowiązki szkolne w najwyższym komforcie, zadbaj także o odpowiednie akcesoria szkolne. Niezbędne będą zwłaszcza wszelkiego rodzaju zeszyty długopisy, ołówki, kredki, farby i flamastry oraz zestawy geometryczne. Nie zapomnij o piórniku, teczce, blokach oraz różnego rodzaju artykułach kreatywnych, dzięki którym dziecko będzie mogło nie tylko poszerzać swoje horyzonty, ale również przyjemnie spędzać czas – w szkolnej świetlicy czy w domu.

Jeżeli chcesz postawić na najlepsze artykuły szkolne, zapraszamy do sprawdzenia oferty Papiernicza.pl. Znajdziesz u nas artykuły piśmiennicze, do malowania, papiernicze czy plastyczne w hurtowych cenach!